Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
Informacje dla Pacjenta
Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej jest nowocześnie wyposażoną placówką, w skład której wchodzi szereg pracowni diagnostycznych.
Zakład dysponuje w chwili obecnej nowoczesną i spełniającą standardy europejskie aparaturą do klasycznych badań tomograficznych i mammograficznych oraz umożliwiającą wykonywanie szerokiego zakresu badań radiologicznych.
Zakład świadczy usługi dla wszystkich jednostek szpitala, a ponadto dla poradni przyszpitalnych i innych jednostek i placówek medycznych. Badania w klasycznej radiologii wykonywane są na bieżąco. Terminy badań muszą być ustalane tylko na badania mammograficzne, tomografii komputerowej i badania kontrastowe.
Pacjenci ambulatoryjni mogą umawiać się na termin badania w rejestracji: osobiście lub telefonicznie pod numerami telefonów: 957559566, 957559527
Obecnie w skład Zakładu wchodzą:
- Pracownia Tomografii Komputerowej
- Pracownia Radiologii Ogólnej
- Pracownia Mammografii
Pracownia Tomografii Komputerowej od 2010r. jest wyposażona w nowoczesny tomograf komputerowy ECLOS 8 HITACHI. Czynna jest całodobowo, badania planowane wykonywane są od 8.00 do 11.00, po godz 11.00 wykonujemy badania bez kontrastu do godz 18.00. W pozostałych godzinach oraz w soboty, niedziele i święta wykonujemy badania pilne w ramach dyżuru. Wyniki badan pilnych są wydawane w dniu badania, badania zwykłe w ciągu kilku dni.
Badania tomografii komputerowej:
- W zakresie czaszki: głowa, twarzoczaszka, piramidy kości skroniowych, oczodoły, zatoki oboczne nosa, żuchwa, szczęka
- W zakresie szyi: szyja, krtań, nosogardziel
- Klatka piersiowa i śródpiersie, również metodą HRCT Wszystkie kości i/lub stawy
- Kręgosłup w całym odcinku
- Jama brzuszna i jej narządy, również metodą dwu i trójfazową
- Miednica
- Angiotomografia komputerowa: naczyń mózgowych, szyjnych i kręgowych, aorty piersiowej i tętnic płucnych, aorty brzusznej i jej rozgałęzień
Badania tomograficzne są w miarę konieczności rekonstruowane w technikach 2D i 3D na specjalnej stacji graficznej obróbki obrazów
Obrazowanie naczyń – angiografia TK
Szczególnie istotne zastosowania wielorzędowa tomografia komputerowa znalazła w obrazowaniu naczyń. Angiografię tomografii komputerowej (angio-TK) wykonuje się po dożylnym podaniu jodowego środka cieniującego. Dobór odpowiedniego opóźnienia w akwizycji danych w zależności od badanego obszaru naczyniowego pozwala na uzyskanie obrazu w fazie tętniczej bądź żylnej. Zakres zastosowań badań angiografii TK jest bardzo szeroki i obejmuje praktycznie wszystkie naczynia: mózgowe, szyjne, naczynia kończonych, naczynia jamy brzusznej oraz klatki piersiowej. Angio-TK ma szczególnie istotne znaczenie w rozpoznawaniu tętniaków i innych malformacji naczyń wewnątrzczaszkowych, zawężeń tętnic szyjnych, trzewnych, nerkowych, a także w diagnostyce zmian miażdżycowych tętnic kończyn. Angiografia TK jest szczególnie przydatną metodą w planowaniu zabiegów operacyjnych poszerzenia tętnic.
Przygotowanie do badań tomografii komputerowej:
Badanie wykonywane jest na czczo (co najmniej 8 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od jedzenia). Jeśli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych, można zjeść śniadanie. Nie należy powstrzymywać się od picia płynów. Przed badaniem wskazane jest przyjęcie zwykłej, dziennej ilości płynów (1-2 litry). Można pić wodę niegazowaną, niesłodzone soki owocowe, lekką herbatę. W dniu badania należy zażyć stale przyjmowane leki. Na badanie należy zgłosić się pół godziny przed planowanym terminem. Należy zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań obrazowych (zdjęcia rtg, USG, TK, MR oraz opisy badan) oraz dokumentację z przebiegu leczenia (karty informacyjne, wypisowe, wyniki badań). Przed badaniem TK jamy brzusznej i miednicy należy zabrać ze sobą 1,5 litra wody niegazowanej.
Pracowania Radiologii Ogólnej:
W godzinach od 8.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku wykonywane są badania ambulatoryjne oraz planowe. W pozostałych godzinach oraz w soboty, niedziele i święta wykonywane są badania pilne w ramach dyżuru.
Warunkiem rejestracji i wykonania badania jest czytelnie wypełnione skierowanie na badanie z pełnymi obowiązującymi danymi. Skierowanie powinno określać cel badania oraz zawierać inne informacje niezbędne do jego prawidłowego przeprowadzenia i wymagane przez NFZ. Skierowanie na badanie z użyciem promieniowania jonizującego powinno być oparte na przekonaniu, że jego wykonanie dostarczy informacji, które przyczynią się do prawidłowego rozpoznania lub wykluczenia choroby, określenia jej przebiegu, do niezbędnej oceny skuteczności leczenia oraz że pożytek dla pacjenta będzie przewyższał możliwe ujemne następstwa dla zdrowia z tytułu ekspozycji na promieniowanie. Wymagania jest dodatkowa zgoda pacjenta na inwazyjne badanie kontrastowe. Zlecający badanie radiologiczne u kobiet w wieku rozrodczym powinien upewnić się czy badana nie jest w ciąży. Najwłaściwsze jest wykonanie badania radiologicznego w ciągu 10-ciu dni od pierwszego dnia miesiączki.
Wykonujemy dla naszych pacjentów:
- Konwencjonalne badania radiologiczne w zakresie struktur anatomicznych i kośćca: klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, czaszki, kręgosłupa na całym odcinku, kończyn górnych i dolnych, obręczy barkowej
- Badania radiologiczne kontrastowe: urografia, cystografia, prześwietlenie przełyku i żołądka, wlew cieniujący jelita grubego, pasaż jelitowy.
Pracownia Mammografii
Pracownia Mammografii jest wyposażona w Mammograf ALFA TR model MGF 101-2 INSTRUMENTARIUM, dodatkową wywoływarkę do obróbki mammograficznych błon rentgenowskich, kasety z foliami wzmacniającymi i błonami rentgenowskimi przystosowanymi wyłącznie do zdjęć mammograficznych, negatoskop przeznaczony do przeglądania zdjęć mammograficznych, aparaturę i sprzęt do kontroli procesu.
Pracownia jest objęta systemem Kontroli Jakości. Jest to szereg okresowych testów opracowanych przez wiodące w dziedzinie mammografii ośrodki w kraju. Kontrolują one jakość sprzętu i jego stabilność.
Pracownia jest czynna w dni powszednie w godz. od 10.00 do 13.00 Badanie wykonuje technik rtg, a akceptuje lekarz radiolog. Dodatkowo mogą być wykonane zdjęcia w innych projekcjach, jeśli akceptujący je lekarz radiolog uzna to za konieczne. Badanie obejmuje opis zdjęcia przez lekarza radiologa.
W pracowni można wykonać:
- badanie mammograficzne ze wskazań lekarskich u pacjentów w każdym wieku;
- badanie profilaktyczne;
- kontrolne badania mammograficzne u kobiet powyżej 50-go i poniżej 69-go roku życia, w ramach skryningu;
Wydawanie wyników odbywa się codziennie za wyjątkiem dni wolnych od pracy w godzinach od 8:00 do 18:00. Wydawanie wyników pacjentom ambulatoryjnym odbywa się w rejestracji za okazaniem dowodu osobistego lub przez osoby trzecie za okazaniem pisemnego upoważnienia od osoby badanej wypełnianego w dniu badania
W Zakładzie funkcjonują również:
- Pracownia Elektrokardiografii – wykonuje badania codziennie od 8.00 do 18.00 dla wszystkich jednostek szpitalnych i innych placówek medycznych, obsługiwana jest przez personel Zakładu Rentgenodiagnostyki.
- Pracownia Audiometrii – wykonuje badania codziennie od godz 9.00 do 11.00 dla wszystkich jednostek szpitalnych i innych placówek medycznych oraz badania za odpłatnością bez skierowania. Obsługiwana jest przez personel Zakładu Rentgenodiagnostyki. Pracownia wyposażona jest w kabinę dźwiękoszczelną.
Pracownicy
Personel Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej to grupa wykwalifikowanych lekarzy radiologów, techników elektroradiologii i pielęgniarek, służąca swoją wiedzą i doświadczeniem wszystkim pacjentom zgłaszającym się na badania tomografii, mammografii i diagnostyki obrazowej.
Personel Zakładu Rentgenodiagnostyki:
Lekarze specjaliści radiologii i diagnostyki obrazowej
- lek. Med. Ewa Kurzymska – specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki
- lek. Med. Tomasz Tereszczyk – specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki
Kierownik zespołu techników / Inspektor ochrony radiologicznej – Jolanta Furtak
Starsi technicy
- Grażyna Franaszek
- Danuta Kurałowicz
- Mieczysława Kubiak
- Anna Sakowska
Pielęgniarka dyplomowana – Alicja Szolc
Zakład czynny jest przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Pracownie diagnostyczne pracują w godzinach 08.00-18.00 wykonując planowe i bieżące badania diagnostyczne, zaś w godzinach 18.00-08.00 wykonywane są badania w trybie pilnym z oddziałów szpitalnych oraz z Izby Przyjęć i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko
dotyczy:
SP ZOZ Sulęcin ul. Witosa 7 Pracownia Rentgenodiagnostyki
Podstawa prawna: Prawo atomowe /Dz.U.2019 poz.1792/ zgodnie z art. 32c pkt.2
Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegające na :
– uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące
- Aparat RTG SIEMENS nr zezw. I/M/NS-HR-14/54/2016
- Aparat RTG PHILIPS nr zezw. I/M/NS-HR-15/56/2016
- Tomograf OPTIMA 520 nr zezw. I/M/NS-HR-129/453/2017
- X- MIND nr zezw. I/M/NS-HR-74/457/2011
- TAU — 9R nr zezw. I/M/NS-HR-24/87/2010
- aparat RTG jezdny JOLLY nr zezw. I/M/NS-HR-38/139/2014
- aparat Ziem Solo nr zezw. IM/NS-HR-124/438/2018
(Aparaty są użytkowane na podstawie zezwolenia wydanego przez Lubuski Państwowy Inspektorat Sanitarny w Gorzowie Wlkp.)
– uruchamianiu pracowni
Decyzja Nr I/M/NS-HR-13/53/2016 z dnia 10 lutego 2016 r. LPWIS w Gorzowie Wlkp.
– Zgoda PWIS decyzja z dnia 30 stycznia 2017 r. nr I/M/NS/-HR-7/30/2017 na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych, polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu badań rentgenodiagnostycznych w ramach realizacji procedur postępowania medycznego związanych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego .
– Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy dawkomierzy indywidualnych, odczyt dawek z indywidualnych dawkomierzy noszonych przez pracowników narażonych na napromieniowanie wykonuje Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
W ciągu minionych 12 miesięcy ( od 01-07-2019 do 01-07 2020) zmierzona dawka efektywna wyniosła < 0,10 mSv
– Jednostka wykonuje pomiary dozymetryczne osłon stałych przez Wojewódzką Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wlkp. W dniu 17.09.2020 zmierzono wartości mocy – dawki utrzymują się w granicach normy.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego /Dz.Uz 2005 poz.168/ – dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi;
– pracownicy : 20 mSv/rok
– ogół ludności :1mSv/rok
UWAGA!
Na podstawie zmierzonych i obliczonych dawek stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko
Pracownia Rentgenodiagnostyki nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.
Numery telefonów, wyszczególnienie, dane kontaktowe do poszczególnych działów/osób, godziny przyjęć, rejestracji itp.
Numery telefonów, wyszczególnienie, dane kontaktowe do poszczególnych działów/osób, godziny przyjęć, rejestracji itp.
Numery telefonów, wyszczególnienie, dane kontaktowe do poszczególnych działów/osób, godziny przyjęć, rejestracji itp.